Společnost ADATA na veletrhu Computex představí nová komplexní řešení chlazení svých SSD disků

Oceňované patentované konstrukce odvodu tepla

Společnost ADATA Technology, výrobce vysoce výkonných modulů DRAM, produktů NAND Flash, mobilního příslušenství, herních produktů, elektrických pohonných jednotek a průmyslových řešení, je odhodlána zkoumat revoluční řešení, která vedou k extrémnímu výkonu. SSD disky PCIe Gen5 jsou extrémně rychlé, ale tento vysoký výkon generuje odpovídající míru tepla.  Aby se zvýšila stabilita a prodloužila životnost produktu a zároveň se zachovala optimální rychlost, jsou inovativní chladicí řešení pro SSD disky nejnovější generace nutností. Během veletrhu Computex 2023 společnost oznámí uvedení řady patentovaných chladicích řešení pro SSD disky, která nejenže předběhnou konkurenci, ale dokonce převezmou vedení v oblasti odvodu tepla. Project NeonStorm Gen5 je první v oboru, který představuje konstrukci rozptylu tepla u SSD M.2 s kapalinovým a ventilátorovým chlazením. Využívá chladicí kapalinu k pohlcování a následně dva ventilátory k odvádění tepla, čímž vytváří dokonalý konvekční ekosystém. SSD LEGEND 970 Gen5 využívá dvouvrstvý chladič a ventilátor z hliníkové slitiny, které vytvářejí aktivní chlazení vzduchem, a povrchovou krystalizační vrstvu pro zlepšení tepelné vodivosti. Externí SSD disk SE920 USB4 má vestavěný mikroventilátor pro rychlý odvod tepla, který se aktivuje vysunutím posuvného krytu. Očekává se, že konstrukční výzkum a vývoj a vynikající tepelné vlastnosti těchto konstrukcí se stanou nejvlivnějším měřítkem pro úložiště na spotřebitelském trhu.

Project NeonStorm SSD – Duální chlazení pro dokonalý odvod tepla

Projekt NeonStorm poskytuje přenosové rychlosti až 14 000/12 000 MB/s, což vyžaduje dvousystémovou konstrukci s kapalinovým i vzduchovým chlazením. Když teplo stoupá z SSD disku, prochází nejprve kovovým rozptylovačem tepla, aby se zvětšila kontaktní plocha. Poté, co je odvedena do kapalinového zásobníku, je tepelná energie pohlcena chladicí kapalinou s vysokou tepelnou kapacitou a poté přechází do chladiče z hliníkové slitiny. Chladič funguje jako médium mezi chladicí kapalinou a ventilátory. Po aktivaci ventilátorů na obou koncích chladiče SSD disku Project NeonStorm je teplo odváděno konvekcí horkého a studeného vzduchu. Ve srovnání s ventilátorovými žebry bez kapalinového chlazení dokáže inovativní systém “patentovaného dvojitého chlazení” společnosti ADATA snížit teploty SSD o dalších 20 %[1].

LEGEND 970 SSD – Účinné chlazení pomocí povrchové krystalizace

LEGEND 970 poskytuje výkon čtení/zápisu až 10 000/10 000 MB/s. Je navržen s dvouvrstvým extrudovaným hliníkovým žebrováním, které vytváří hustý vzduchový kanál pro odvádění horkého a studeného vzduchu. Vestavěný mikroventilátor nasává proud chladného vzduchu a vyhání teplý vzduch z boků chladiče. Žebra z hliníkové slitiny chladiče LEGEND 970 jsou zároveň potažena povrchovou krystalizací, čímž se zvětšuje celková kontaktní plocha a maximalizuje účinnost odvodu tepla ze systému chlazení vzduchem. Tato jedinečná konstrukce “patentovaného aktivního odvodu tepla” výrazně snižuje teploty řadiče o 10 % ve srovnání s chladiči bez ventilátoru, což zajišťuje stabilitu SSD a dlouhodobý vysoce výkonný provoz. Model LEGEND 970 se začne sériově vyrábět koncem června, ale prvně představen bude již na veletrhu Computex.

Externí SSD disk SE920 – oceňované rozšiřitelné chlazení

Model SE920 využívá nejnovější generaci přenosového rozhraní USB4 s rychlostí čtení/zápisu 3 800/3 200 MB/s a jeho systém odvodu tepla je vybaven vestavěným mikroventilátorem. Jednoduchým zatlačením na kryt se šasi rozšíří a rychle odvede teplo. Po zasunutí výsuvného pouzdra se zmenší objem, což usnadňuje skladování. Při vysunutí je posílena konvekce, která účinně odvádí teplo a zároveň zůstává lehká a přenosná. Tato důmyslná konstrukce “patentovaného aktivního chlazení” výrazně snižuje teploty o 10 % v porovnání s produkty stejných specifikací bez ventilátoru a v posledních dvou letech získala ocenění Red Dot Design Award, Japan GOOD Design Award a Taiwan Excellence Award.

Další podrobnosti naleznete v produktovém videu: https://youtu.be/0S0tyVmWHSs

[1] Údaje o rozptylu tepla vycházejí z testovacích podmínek interní laboratoře, skutečné hodnoty se budou lišit v závislosti na osobním hardwaru, softwaru, vybavení a testovacím prostředí.