Nová Aprilia Tuono 660 Factory

  • TUONO 660 FACTORY VYCHÁZÍ PŘÍMO Z MODELU TUONO V4 FACTORY A PŘEBÍRÁ JEHO KLÍČOVÉ HODNOTY, ŠPIČKOVOU VÝBAVU A JÍZDNÍ VLASTNOSTI
  • KAŽDÁ APRILIA FACTORY JE NEOBYČEJNÝ MOTOCYKL. TUONO 660 JE URČENO NOVÉ GENERACI MOTOCYKLISTŮ, KTEŘÍ CHTĚJÍ MAXIMÁLNÍ POŽITEK Z JÍZDY
  • 181 KG NA 100 KONÍ: TUONO 660 FACTORY JE LEHČÍ, VÝKONNĚJŠÍ, SOFISTIKOVANĚJŠÍ A MÁ PRVOTŘÍDNÍ VÝBAVU

Factory verze byly mezi sportovními motocykly Aprilia vždy prémiovým zbožím, určeným pro ty nejnáročnější a nejzkušenější jezdce, kteří dokážou ocenit kvalitu té nejsofistikovanější výbavy. Nyní je verze Factory k dispozici i pro model Tuono 660, což z něj dělá nejzábavnější motocykl na silnici a skutečný generátor emocí dostupný pro každého. To vše na základě toho, že projekt Aprilia 660 je příslibem výjimečného poměru hmotnost/výkon, tedy lehkého a výkonného stroje, postaveného kolem nové generace řadového dvouválce Aprilia.

V porovnání s modelem Tuono 660, již nyní všeobecně oceňovaného odbornou i laickou veřejností pro svoje výjimečné kvality podvozku, se Tuono 660 Factory pyšní sofistikovanějším odpružením, které ještě lépe vyhovuje sportovní jízdě. Přední vidlice Kayaba s průměrem trubek 41 mm je plně nastavitelná (odskok útlumu, komprese a předpětí pružiny), zatímco zadní tlumič Sachs s oddělenou nádobkou má rovněž nastavitelnou kompresi, odskok útlumu i předpětí pružiny.

Verze Factory má dokonce ještě lepší poměr hmotnost/výkon – který byl jedním z hlavních cílů u všech nových modelů Aprilia 660, a je už tak výjimečný u modelu Tuono 660 – díky použití lehké lithiové baterie, která přispívá k celkovému snížení hmotnosti zhruba 2 kilogramy (pohotovostní hmotnost je nyní 181 kg) a také díky vyššímu výkonu motoru.

Kompaktní a lehký motor poslední generace, řadový dvouválec o objemu 660 cm3 s rozvodem DOHC a čtyřmi ventily na válec, je výsledkem zkušeností, získaných při vývoji velmi výkonného motoru, který pohání RSV4 a z jehož konstrukční filozofie a základní koncepce vychází. Motor slouží jako nosný prvek a na jeho zadní část je přimontovaná hliníková kyvná vidlice. Spalování je asymetrické a má offset 270°, z čehož plyne nepravidelné zapalování, které se promítá do charakteru a zvuku podobnému vidlicovému dvouválci. Maximální výkon se zvýšil z 95 koní modelu Tuono 660 na 100 koní u verze Tuono 660 Factory. Motor nabízí ještě více zátahu při akceleraci také díky kratšímu sekundárnímu převodu s 16zubovým předním kolečkem namísto 17zubového u Tuona 660. Maximální točivý moment zůstává beze změny na hodnotě 67 Nm při 8500 otáčkách, přičemž 80 % je k dispozici od 4000 otáček a 90 % v 6250 otáčkách.

Tuono 660 Factory nabízí kompletní balíček elektronických asistenčních systémů APRC, elektronický plyn Ride-by-Wire a šestiosou inerciální platformu ve standardní výbavě. Inerciální platforma s pomocí akcelerometrů a gyroskopů dokáže rozpoznat momentální stav motocyklu vůči silnici, zaznamenávat a zpracovávat jízdní informace a posílat data do řídící jednotky, která optimalizuje parametry kontrolních prvků. Balíček APRC u modelu Tuono 660 Factory zahrnuje systémy ATC (Aprilia Traction Control), nastavitelnou kontrolu trakce s vysoce výkonnými algoritmy; AWC (Aprilia Wheelie Control), nastavitelný systém kontroly zdvihání předního kola; ACC (Aprilia Cruise Control) tempomat, který udržuje konstantní rychlost bez nutnosti používat plynovou rukojeť; AQS (Aprilia Quick Shift), elektronický systém, umožňující velmi rychlé řazení bez zavírání plynu nebo použití spojky. Má rovněž funkci řazení směrem dolů; AEB (Aprilia Engine Brake), nastavitelný systém kontroly brzdného účinku motoru při zavření plynu; AEM (Aprilia Engine Map), s různými mapami, které ovlivňují charakter a průběh výkonu motoru.

Tuono 660 Factory je rovněž vybaveno vícemapovým náklonovým ABS. Systém s extrémně nízkou hmotností a malými rozměry je schopen optimalizovat brzdný účinek a zásahy ABS v náklonech díky specifickému algoritmu, který neustále monitoruje různé parametry jako podélná akcelerace, tlak vyvíjený na páčku přední brzdy a úhel náklonu ve všech třech osách, a vytváří přesně takový brzdný účinek, který optimalizuje poměr mezi zpomalováním a stabilitou.

Stejně jako u Tuona 660 je tu pět nastavitelných jízdních režimů (tři na silnici a dva na okruh) které zjednodušují život za řídítky. Stačí když jezdec zvolí jízdní režim, který nejlépe vyhovuje jeho jízdním potřebám a automaticky dostane to nejlepší nastavení kontroly trakce, brzdného účinku motoru, ABS a dalších parametrů. Díky inerciální platformě může být použita také funkce “náklonových světel” zabudovaná do předního LED světlometu spolu s rámečkem denního svícení (tato dvojice přídavných světel osvětlí celou zatáčku a zlepší viditelnost v náklonu).

Dynamický, sportovní charakter motocyklu zvýrazňují dvouvrstvé kapotáže, jejichž výjimečný a inovativní design zároveň zlepšuje aerodynamiku. Tlak vzduchu, vznikající mezi dvěma stěnami, přispívá k optimální stabilitě ve vysokých rychlostech a zároveň zvyšuje komfort jezdce tím, že od něj odklání přímý nápor vzduchu a také odvádí pryč teplo od motoru. Tuono 660 Factory zdobí agresivní a sportovní grafika Factory Dark a kryt sedla spolujezdce, lakovaný v černé a červené barvě je dodávaný jako součást standardní výbavy spolu se sedlem a stupačkami spolujezdce. Tyto stupačky, stejně jako jezdcovy, jsou stejné jako na Aprilii RS 660.

Aprilia Tuono 660 Factory – technické údaje

Typ motoru Čtyřdobý, kapalinou chlazený řadový dvouválec Aprilia se sklonem válců dopředu, DOHC s tichým rozvodovým řetězem na pravé straně, čtyři ventily na válec.
Vrtání a zdvih 81 x 63,93 mm
Zdvihový objem 659 cm3
Kompresní poměr 13,5:1
Maximální výkon na klikové hřídeli 100 k (73,5 kW) při 10 500 ot.
Maximální točivý moment na klikové hřídeli 67 Nm (6,83 kgm) při 8500 ot
Palivový systém Airbox s předním nasáváním. 2 vstřikovací tělesa Æ 48 mm, Ride-by-wire
Zapalování Elektrické
Mazání Olejová vana
Převodovka 6 rychlostí. Obousměrné rychlořazení Aprilia Quick Shift (AQS)
Spojka Více lamelová v olejové lázni, antihopping
Sekundární převod Řetězem, převodový poměr 16/43
Elektronika Šestiosá inerciální jednotka IMU, paket APRC včetně ATC (kontrola trakce), AWC (wheelie control), AEB (brzdný účinek motoru) AEM (palivové mapy), ACC (tempomat)

5 jízdních režimů (Road a Track, 3 přednastavené a 2 nastavitelné)

Rám

 

Hliníkový rám z dvoukomorových profilů s demontovatelným podsedlovým rámem
Přední odpružení

 

 

Převrácená vidlice Kayaba Æ 41 mm s hliníkovými nálitky pro montáž radiálních třmenů. Obě vidlice s nastavitelným odskokem, kompresí a předpětím pružiny. Zdvih kola: 110 mm
Zadní odpružení

 

 

Asymetrická hliníková kyvná vidlice. Jeden tlumič s oddělenou nádobkou, nastavitelný odskok, komprese a předpětí pružiny. Zdvih kola: 130 mm
Přední brzda

 

Dva kotouče 320 mm

Radiální třmeny Brembo se čtyřmi pístky Æ 32 mm. Radiální pumpa a oplétané brzdové hadice

Zadní brzda Kotouč 220 mm; třmen Brembo se dvěma pístky Æ 34 mm. Hlavní brzdový válec s oddělenou nádobkou a oplétané brzdové hadice.
ABS Vícemapové náklonové ABS
Kola Z hliníkové slitiny, přední: 3.5” x 17” zadní: 5.5” x 17”
Pneumatiky Radiální bezdušové, přední: 120/70 ZR 17 zadní: 180/55 ZR 17 (alternativně 180/60 ZR17)
Rozměry

 

Rozvor: 1370 mm

Délka: 1995 mm

Šířka: 805 mm

Výška sedla: 820 mm

Úhel hlavy řízení: 24,1°

Závlek předního kola: 104,7 mm

Hmotnost 181 kg pohotovostní (169 kg suchá)
Emisní norma Euro 5
Spotřeba 4,9 litru/100 km
Emise CO2 116 g/km
Objem nádrže 15 litrů (včetně rezervy 4 litry)
Barevná provedení Factory Dark

Aprilia Tuono 660 Factory – static

Aprilia Tuono 660 Factory – detaily