Čtečky elektronických knih získávají v letošním roce velikou popularitu ze strany uživatelů. Jedná se o zařízení, která jsou primárně určena ke čtení elektronických verzí běžně vydávaných papírových knih.
Někteří lidé namítají čtečkám elektronických knih, že se jedná pouze o nepraktická jednoúčelová zařízení. Mnozí jejich příznivci jsou naopak rádi, že nejsou při čtení rozptylováni internetem a příchozími e-maily, jako je tomu při práci s tabletem nebo počítačem. Ani jedna ze zmíněných skupin nemá úplnou pravdu. Jednoznačnou výhodu elektronických čteček s displejem, který používá elektronický papír, pozná však každý uživatel, když si bude chtít přečíst svoji knihu v elektronické podobě na přímém slunci nebo v jiném hodně osvětleném prostředí. Text na čtečce s elektronickým papírem je totiž stejně dobře viditelný, jako v knížce na papíře. Uživatelé univerzálních přístrojů, jako jsou tablety nebo čtečky s LCD displejem si toho na přímém slunci moc nepřečtou. Jaké typy displejů tedy elektronické čtení nabízí?
Co je to elektronický papír
Elektronický papír neboli e-papír je speciální technologie displeje, který se skládá z jednotlivých bodů, podobně jako LCD. Přesněji řečeno je to plochá zobrazovací jednotka, která je schopna uchovat text i obrázky natrvalo bez spotřeby elektřiny a dojem při pohledu na elektronický papír značně připomíná pohled na skutečný papír. Jediným okamžikem, kdy e-papír odebírá ze zdroje energii, je chvíle, kdy se na zobrazovači mění obraz. Proto je e-papír hojně používaný ve čtečkách elektronických knih, které primárně předpokládají změnu zobrazení vždy po dočtení jednotlivé stránky. Díky této technologii vydrží na jedno nabití baterie ve čtečce až několik měsíců, výrobce PocketBook uvádí u svých přístrojů ve specifikách 8000 až 10000 „otočení“ strany na jedno nabití vestavěné baterie. Zobrazovač není podsvícen, proto budete při večerním čtení potřebovat lampičku. Na druhou stranu nehrozí odlesky skleněného displeje nebo špatná viditelnost na slunci. Každý jeho bod zaujme po změně zobrazení (otočení strany) jednu z možných barev e-inkoustu a tu zobrazuje jako běžný papír bez průběžné spotřeby energie. Dnes využívané elektronické papíry umožňují zobrazení 16ti odstínů šedivé barvy. Technologie E-papíru se prozatím nehodí pro stále se měnící obraz, jako je například video. Čtečky elektronických knih využívají černobílý elektronický papír, nicméně světlo světa spatřil již i barevný elektronický papír. V poslední době je elektronický papír zkoušen mimo jiné i v displejích náramkových hodinek, které umožňují zobrazit čas volitelně v různých formátech (digitální, analogový nebo jiný speciální).
LCD displej
LCD displej známe z monitorů, televizí, notebooků, tabletů a jiných zařízení. Jeho technologie předpokládá trvalé podsvícení displeje a nabízí dnes již velmi rychlou odezvu (rychlost změny barvy jednotlivých bodů), což je pro výše jmenovaná zařízení optimální. Naopak například pro večerní čtení není tato technologie optimální pro oči, protože ty se dívají trvale do podsvícené obrazovky (vlastně do světla). Zdravotní důsledky dlouhodobého sledování televize jsou známé, proto se někteří výrobci elektroniky snaží například podsvítit ve tmě pozadí televize, aby oči nebyly dlouhodobě vystaveny velkému kontrastu okolní tmy a podsvícení displeje. Čtečky elektronických knih s LCD displejem (například PocketBook SURFpad nebo A10) jsou vlastně tablety s operačním systémem (zpravidla Android), které jsou optimalizovány pro čtení. Takové přístroje jsou univerzální zařízení jak pro brouzdání internetem, volání přes Skype (včetně možnosti videohovoru pomocí vestavěné kamery), sledování videa nebo třeba hraní her. Jako čtečka elektronických knih se dá využít i jakýkoli tablet nebo chytrý telefon s doinstalovanou aplikací, která umí otevřít a zobrazit potřebný formát knihy. Pro dlouhodobé čtení se však jako lepší ukazuje právě elektronický papír, a to vzhledem k vlastnostem displeje a komfortu čtení jak ve tmě, tak i na přímém slunci.