Tovární tým Polaris RZR se pouští do Dakaru

Polaris RZR, značka, která získala nejvíce vítězství v závodech UTV, oznámila, že její závodní tým se v roce 2021 poprvé zúčastní Rallye Dakar — jednoho z nejtěžších závodů na světě. Dakarský tým RZR budou tvořit tři vítězové závodů BAJA, a to Wayne Matlock, Kristen Matlock a Craig Scanlon, kteří budou od 3. do 15. ledna 2021 závodit v Džiddě v Saúdské Arábii.

„Rallye Dakar je globální platforma, která ztělesňuje ducha dobrodružství a průkopnictví v off-roadovém závodění a pozvedá ho na zcela jinou úroveň. Je to čest být součástí takové historické události,“ uvedl Steven Menneto, prezident Polaris Off Road. „Revoluční inovace, které jsou součástí našich vozidel RZR Pro XP pro rok 2021, spolu s podporou našich sponzorů nám umožnily uskutečnit tento významný krok, jímž zahajujeme novou kapitolu v našem dlouhotrvajícím odkaze off-roadového závodění.“

Tovární závodní tým Polaris RZR bude závodit ve třídě SSV se zcela novými stroji Polaris RZR Pro XP pro rok 2021, které upravila společnost Jimco Racing®. Craig Scanlon a manželé Matlockovi mají dohromady více než 40 let zkušeností se závoděním a svůj dakarský debut si odbudou v nejrychleji rostoucí třídě tohoto závodu. Jezdce bude trénovat manažer týmu Darren Skilton, jehož jméno je v oboru off-roadového závodění proslulé. Skilton má s Dakarem více než 25 let zkušeností a v letech 2011 a 2012 zvítězil ve třídě OP.

Manželé Wayne a Kristen Matlockovi budou na Dakaru každý závodit ve vlastním vozidle RZR. Wayne, který má více než 20 let závodních zkušeností a je nejčastěji vyznamenávaným jezdcem BAJA, má na svém kontě již 10 mistrovských titulů UTV BAJA ze závodů BAJA 1000, BAJA 500 a San Felipe 250. Na Dakaru ho bude podporovat navigátor Sam Hayes. Kristen, sedminásobná mistryně BAJA, bude v týmu s navigátorem Maxem Eddym. Kristen, která je velmi soutěživá, začala profesionálně závodit v kategorii UTV před méně než pěti lety a od té doby ovládla různé velké závody, když mimo jiné zvítězila v roce 2019 v závodech BAJA 1000 a BAJA 500. Jejím nejnovějším úspěchem je pak celkové vítězství v kategorii UTV v sérii 2020 BAJA 500, což je její druhé vítězství v sérii SCORE v řadě.

„Ve světě off-roadového závodění představuje možnost účasti na Rallye Dakar životní příležitost a my se s pokorou stáváme součástí úvodní skupiny závodníků RZR,“ uvedl Wayne Matlock, tovární jezdec RZR. „Jsme nadšeni, že za námi stojí tento přední tým v oboru a neuvěřitelná armáda sponzorů, kteří pomáhají s naší přípravou a přípravou našich strojů na tuto událost.“

Vášeň Craiga Scanlona pro off-roadové závodění ho přivedla až k hlavní úloze v oblasti vytváření a rozvoje závodního programu Polaris RZR, kterou začal hrát před více než 10 lety. Scanlon se pravidelně objevuje na off-roadových závodech a naposledy vyhrál závod 2019 SCORE BAJA 500. V Dakaru ho bude podporovat navigátor Keith Redstrom.

„Máme ohromný respekt k množství znalostí a zkušeností, jež musí člověk mít, aby mohl na Dakaru uspět,“ řekl tovární jezdec RZR Scanlon. „Závodníci a týmy, které se tomu již roky věnují na nejvyšší úrovni, vydláždili cestu pro nové programy, jako je tovární tým Polaris RZR.“

Tým podporují některé z nejlepších značek v oboru off-roadových závodů, včetně společností 4 Wheel Parts® – největšího maloobchodního řetězce off-roadového příslušenství, BF Goodrich® Tires – oficiálního dodavatele pneumatik pro Rallye Dakar, Method Race Wheels® a FOX RACING SHOX®. Sparco® je oficiálním dodavatelem bezpečnostního vybavení, závodních kombinéz a přileb pro tento tým a design vybavení i vozidel má na starosti společnost Troy Lee Designs®. Tovární vozidla RZR Pro XP pohánějí také Motul®, Braille Battery, Motec® a Jimco Racing®. Mezi další podporovatele patří Rigid Industries®, Trayco, Shiftpod® a Factory Canopies.

Tým se pustí do nejtěžšího závodu na světě, který začne v Džiddě v Saúdské Arábii, dne 3. ledna 2021 a potrvá až do 15. ledna 2021.