Se smutkem vzpomínáme na prezidenta a generálního ředitele skupiny Piaggio Roberta Colaninna

S lítostí oznamujeme smutnou zprávu, která se týká nás, týmu Faber Moto, s.r.o., coby českého importéra motocyklů koncernu Piaggio a velké rodiny Piaggio po celém světě. Roberto Colaninno, prezident a generální ředitel Piaggio Group, jedna z nejvlivnějších osobností mezi italskými podnikateli, zemřel 19. srpna 2023, pouhé tři dny po svých 80. narozeninách (nar. 16. srpna 1943 v Mantově). Jeho život skončil v době, kdy se hodnota „jeho“ akcií Piaggio, kotovaných na milánské burze, dostala na svou nejvyšší úroveň.

„Roberto Colaninno pro mě byl ztělesněním skutečného podnikatelského ducha. Vždy na mě hluboce působil jeho skutečný zájem o místní trhy a jeho neúnavné odhodlání začlenit získané znalosti do svých podnikatelských aktivit. Setkání s ním a dalšími předními dovozci byla nejen obchodními schůzkami, ale také vždy zdrojem inspirace. Roberto pro mě byl vizionář, který s vášnivým nasazením a prozíravostí pomohl italským značkám zazářit po celém světě a kterému se podařilo dlouhodobě posílit značky Vespa, Piaggio Aprilia a Moto Guzzi,“ říká Josef Faber, generální ředitel společnosti Faber Group, ke které patří Faber Moto s.r.o, výhradní dovozce značek společnosti Piaggio Group do České republiky.

Roberto Colaninno vystudoval vysokou školu v oboru financí a v roce 1969 zahájil svou kariéru jako administrativní ředitel a později jako výkonný ředitel ve společnosti FIAMM, výrobce automobilových komponentů v Mantově.

Ve věku 26 let se oženil s Orettou Schiavetti a jejich dva synové šli v Robertových profesních stopách. Starší Matteo, narozený v roce 1970, je nyní po odchodu z politiky zástupcem generálního ředitele Piaggio Group. Mladší syn Michele, narozený v roce 1976, je generálním a provozním ředitelem průmyslového holdingu Immsi, výkonným ředitelem pro produktovou inovaci a marketingovou strategii skupiny Piaggio a prezidentem ACEM, Evropské asociace motocyklového průmyslu.

V roce 1981 založil v Mantově společnost Sogefi obchodující s automobilovými díly, kterou později převzal holding CIR patřící rodině De Benedetti. Událost, která přivedla k Robertu Colaninnovi pozornost médií, bylo jeho jmenování generálním ředitelem Olivetti v roce 1996.

Společnost se sídlem v Ivree, jejíž psací stroje a počítače zná celý svět, se po založení firmy Omnitel stala prvním soukromým mobilním operátorem v Itálii, a zároveň začala provozovat síť pevných linek Infostrada jako alternativu k tehdejšímu monopolnímu operátorovi Telecom.

V roce 1997 se premiér Romano Prodi rozhodl Telecom Italia privatizovat, aby před vstupem do eurozóny restrukturalizoval italské státní finance. Společnost Olivetti v roce 1999 díky výnosům ve výši více než sedmi miliard eur z převzetí společností Mannesmann získala finanční základ na převzetí společnosti Telecom Italia.

Colaninno po svém jmenování do Olivetti převzal podíl ve společnosti prostřednictvím Fingrupo S.p.A., akciové společnosti z Brescii. Vedle Fingrupa byly hlavními akcionáři Olivetti společnost Hopa a lucemburská investiční skupina Bell, holdingové společnosti vedené Emiliem Gnuttim, do nichž patřil i bývalý šéf Unipolu Giovanni Consort, MPS a později Fininvest. Americká banka Chase Manhattan vystupovala jako ručitel a italský premiér Massimo D’Alema (říjen 1998 až duben 2000) označil Colaninna a jeho partnery za „odvážné kapitány“. Colaninno, který sám nebyl akcionářem Bell, řídil převzetí primárně svou podnikatelskou vizí.

Pod jeho vedením Telecom v následujících dvou letech výrazně rozšířil svou mezinárodní pozici a rozšířil oblasti obchodu – od internetu k televizi a od satelitní komunikace k IT systémům.

Na druhou stranu, akcionáři Bell sledovali čistě finanční zájmy a o pouhé dva roky později prodali podíl společnosti Olimpia, kterou vlastní Marco Tronchetti Provera.

Roberto Colaninno s prodejem nesouhlasil a rezignoval na svůj post generálního ředitele Olivetti. V době jeho rezignace ještě nebyly dluhy Olivetti převedeny na Telecom, což bylo součástí finanční strategie navržené Colaninnem.

V roce 2002 Colaninno začínal nanovo akvizicí realitní společnosti Immsi, na kterou využil svoje odstupné, opci na akcie Olivetti a výnosy z prodeje některých menších podílů. Immsi transformoval na průmyslový holding, jehož prostřednictvím v roce 2003 získal Piaggio. Koupí Aprilie a Moto Guzzi v prosinci 2004 vstoupil Colaninno také do motocyklového byznysu.

Díky IPO v roce 2006 se dluh skupiny Piaggio výrazně snížil. Od té doby skupina Piaggio dosáhla působivého růstu. Piaggio Group je největším evropským výrobcem skútrů a motocyklů a jedním z nejvýznamnějších světových hráčů v oboru. Skupina Piaggio vlastní značky Vespa, Piaggio, Aprilia, Moto Guzzi, Gilera a Derbi. Skupina Piaggio vyrábí také lehká užitková vozidla značek Ape a Porter. V roce 2015 společnost založila divizi robotiky s Piaggio Fast Forward. Ve výzkumném centru Piaggio Research Center for Future Mobility v Bostonu v USA byl na základě technologie follow-me vyvinut pozemní dron Gita.

Immsi diverzifikovala své investice a vstoupila do loďařského průmyslu akvizicí firem Rodriquez Cantieri Navali v Messině a Intermarine v Sarzaně – jednoho ze současných předních světových výrobců minolovek. Immsi také investovala v sektoru nemovitostí a cestovního ruchu luxusním realitním projektem Is Molas Golf Resort na Sardinii.

V roce 2008 Roberto Colaninno převzal podíl v CAI, Compagnia Aerea Italiana, společnosti pověřené záchranou Alitalie. Prostřednictvím Immsi Group se stal jedním ze zakladatelů nové společnosti, která převzala aerolinky Alitalia a Airone. I zde znamenala pozdější změna vlastníka, že Colaninno nebyl schopen dokončit plán restrukturalizace, který pro Alitalii vypracoval. Skončila další kapitola pohnuté historie italské aerolinky.

Kromě své pozice předsedy a ředitele společnosti Alitalia Colaninno působil v představenstvu Mediobanca, Capitalia a dalších finančních institucí a také jako člen představenstva a rady Confindustria, největší italské zaměstnavatelské organizace.

Roberto Colaninno má také za sebou působivou akademickou kariéru a byl poctěn řadou prestižních ocenění. Kromě čestného doktorátu v oboru obchod a ekonomie na univerzitě v Lecce získal v roce 2013 čestný magisterský titul v oboru management, inovace a servisní inženýrství na Scuola Superiore Sant’Anna v Pise. V roce 2000 byl Roberto Colaninno jmenován Cavaliere del Lavoro. V roce 2014 mu Jeho Excelence Alain Le Roy, francouzský velvyslanec v Itálii, udělil Řád čestné legie. „Skvělý italský podnikatel, všemi uznávaný a obdivovaný,“ řekl o Colaninnovi francouzský diplomat Alain Le Roy.

Josef Faber, jednatel společnosti Faber GmbH, která je již 60 let rakouským generálním dovozcem značek skupiny Piaggio, byl vždy v úzkém kontaktu s italskou centrálou, a díky tomu mohl generálního ředitele Roberta Colaninna a jeho nepřekonatelného podnikatelského ducha poznat při osobních diskusích.

Foto kredit: © www.piaggio.at / Faber GmbH