Moderní mobilní kancelář, aneb kancelář do kabelky

Pracujeme v kanceláři, pracujeme z domova, pracujeme na cestách – a to jak z obchodních center, restaurací a hotelů nebo dokonce automobilů. Moderní doba přináší stále nové možnosti, jak být ještě efektivnější a přitom s sebou nosit či vozit stále menší a lehčí tašky a kabelky.

Tablet_ExcitePure_22a Mobilni_kancelar_7595 Mobilni_kancelar_7589 Mobilni_kancelar_7585 Mobilni_kancelar_7582 Mobilni_kancelar_7569 Mobilni_kancelar_7559 Mobilni_kancelar_7549 Konvertibilni_notebook_U920t_4

Mobilní kancelář vůbec není novou myšlenkou. Je to již přibližně 30 let, kdy spatřil světlo světa první přenosný počítač.  V té době se ale o mobilní kanceláři mluvit rozhodně nedalo, protože počítače jako takové měly téměř výhradně vědecké využití a o balíku kanacelářských aplikací se nikomu ani nezdálo. Za mobilní kancelář se však již dá považovat kufr, který u nás začali nosit podnikatelé po sametové revoluci. Jednalo se o značně rozměrný kufr, který obsahoval velký notebook s malým černobílým displejem a malou inkoustovou tiskárnu s vlastní baterií.

Přichází nová éra s novými možnostmi

Dnes je výkonné mobilní pracoviště pojmem naprosto běžným nejen pro podnikatele, ale i pro studenty nebo dokonce školáky. Notebooky v nejrůznějších velikostech, podobách a barvách se staly naprostou součástí našich životů. Přesto se nyní nacházíme na dalším přelomu z hlediska dostupných technologií. Mobilní kancelář se stává ještě mobilnější.

Techniku, kterou jsme používali dosud mimo domov nebo kancelář, bylo možné rozdělit na dvě skupiny – notebooky a tablety, přičemž alternativou posledně jmenovaných jsou chytré telefony s velkým displejem. Notebooky mají klasickou klávesnici a jsou výkonnými pracovními nástroji ve všech ohledech. Tablety a chytré telefony jsou obecně brány spíš jako zábavní záležitost s možností přístupu na internet a se základními kancelářskými schopnostmi. Absence hardwarové klávesnice je však odsouvá do pozice méně praktických zařízení pro skutečnou práci. Zkuste na tabletu napsat obsáhlý mail doplněný přiloženou tabulkou.

Letošní rok však přináší nové možnosti, a to jak z pohledu zařízení, tak i programového vybavení. Na trhu se objevily první hybridní zařízení nazývané konvertibilní notebooky. Jedná se vlastně o notebooky, které lze přestavět do podoby dotykového tabletu. A v neposlední řadě, některé tablety jsou nyní dostupné s novým operačním systémem Windows 8, který posiluje jejich kancelářské možnosti. Dále přinášíme dvě konkrétní podoby skutečně moderní mobilní kanceláře.

Varianta 1: konvertibilní Ultrabook

Jedná se primárně o notebook, který svými vlastnostmi splňuje zařazení do kategorie „Ultrabooků“. Zjednodušeně řečeno, jedná se o malý, výkonný notebook s výbornou výdrží na baterie. A konvertibilní proto, že ho lze snadným způsobem přetransformovat do podoby tabletu. Takový přístroj musí být tedy vybaven zároveň dotykovou obrazovkou. Kategorie konvertibilních Ultrabooků se objevuje až nyní, a to s příchodem operačního systému Window8, který nabízí ve speciálním režimu „Metro“ základní obrazovku využívající aplikace s důrazem na ovládání pomocí doteků prstů. Konvertibilní Ultrabook je tedy velmi univerzální a mobilní přístroj, který bude vypadat tak, jak právě v danou chvíli potřebujete. Určitou nevýhodou popsaného řešení je to, že v režimu tabletu je celý přístroj těžší, než jsou uživatelé tabletů zvyklí. Dalším pokrokem v tomto odvětví jsou potom „odnímatelné notebooky“, u nichž lze displej od klávesnice fyzicky oddělit a používat ho jako skutečný tablet.

Příkladem konvertibilního notebooku je Toshiba U920t – Ultrabook s plnohodnotnou klávesnicí a bytelným mechanismem pro přestavení do podoby tabletu. Transformaci zvládnete jednoduše a jednou rukou. Tak vypadá od nynějška skutečná mobilní kancelář.

Konvertibilni_notebook_U920t_1 Konvertibilni_notebook_U920t_2 Konvertibilni_notebook_U920t_3 Konvertibilni_notebook_U920t_4 Konvertibilni_notebook_U920t_5

Varianta 2: tablet doplněný hardwarovou klávesnicí

Málokdo dnes neví, jak vypadá tablet. Většina lidí ho pravděpodobně bude definovat jako počítač bez klávesnice, přesněji řečeno bez hardwarové klávesnice. A právě tato vlastnost ho předurčuje spíš pro účely příležitostné práce. Skvělý společník, který vám kdykoli poslouží jako počítač, nicméně většina z nás ho využívá spíš pro zábavu. To se může ale snadno změnit. Stačí doplnit jakýkoli větší tablet skutečnou klávesnicí, která se s přístrojem spojí buď pevně, nebo bezdrátově pomocí Bluetooth. Mezi příslušenstvím ke konkrétním modelům tabletů se objevují také velmi praktické klávesnice padnoucí na daný model, které po připnutí dobře poslouží také jako ochranný kryt displeje tabletu. Možností je mnoho, na trhu nalezneme tablety nejrůznějších velikostí s operačním systémem Android až po přístroje se systémem Windows 8.  Android nabízí obrovské množství použitelných aplikací pro zábavu i práci, systém Windows 8 zase poskytuje větší kompatibilitu s počítačovým prostředím. Všechny výše uvedené varianty vám nicméně umožní být v kombinaci se skutečnou klávesnicí vysoce efektivní.

A opět jeden konkrétní příklad. Pokud chceme tablet využívat pro regulérní práci, měl by poskytovat dostatečný výkon a možnsti propojení s dalšími zařízeními. Toshiba Excite Pure s čtyřjádrovým procesorem je dostatečně výkonný pro práci i zábavu a díky vestavěným portům do něj můžete vložit jak paměťovou Micro SD kartu, tak i připojit velkou plochou televizi.  Toshiba Excite Pure má předinstalovaný balík kancelářského software pro plnohodnotnou práci se všemi běžnými formáty a typy dokumentů. S takovou výbavou by vás neměl překvapit žádný pracovní úkol, ať budete kdekoli. A protože mluvíme o mobilním plnohodnotném pracovním využití, doplníme jej ještě speciální klávesnicí s funkcí krytu displeje, která poslouží zároveň jako stojan pro tablet. Výsledkem popsané kombinace je výkonný stroj, který nabízí univerzální použití lehkého tabletu a poskytuje dostatečný výkon pro práci.

Tablet_ExcitePure_05a Tablet_ExcitePure_11a Tablet_ExcitePure_18a Tablet_ExcitePure_22a Tablet_ExcitePure_24a

Co zvolit na cesty?

Tady je každá rada drahá. Obě varianty vám zajistí dostatek prostoru a možností, abyste vyřídili většinu pracovních povinností. Jste-li hraví, bude pro vás nejspíš zajímavější řešení tablet se systémem Android. Dejte pozor, abyste při výběru vhdného tabletu nepolevili příliš v nároku na výkon. Pokud zvolíte pro mobilní kancelář tablet nižší kategorie, mohli byste být zklamaní. I při zachování nejvyšších nároků se toto řešení ukazuje jako levnější. Nicméně nejvýkonnější skutečně pracovní řešení vám poskytne konvertibilní ultrabook.