5 řešení zálohování fotografií z dovolené

Na letní dovolené se podíváme do destinací, kam se v běžný den nedostaneme a zažijeme zážitky, které si chceme připomenout v chladných zimních měsících. I když je možností zálohování dat spousta, většina lidí tuto aktivitu úplně vynechává a spoléhá na to, že co nafotografovali, bude na věky. Jak tuto snadnou úlohu vyřešit co nejrychleji a bez složitého nastavování se podíváme níže.

  1. Fotoaparát na dvě SD karty

Profesionální a semiprofesionální přístroje nabízejí možnost fotografování na dvě karty. Nastavit lze buď snímání JPG na jednu kartu a na druhou RAW, nebo RAW na obě karty. V tom případě je možné druhou kartu nechat ve fotoaparátu a i kdyby první karta odešla do křemíkového nebe, jsou fotografie v pořádku na druhé kartě. Například karty ADATA SDXC Premier One mají rychlost až 275MB/s a zvládnou i nasazení videa 8K v nejtěžších podmínkách. 

— ADATA SDXC Premier One 256GB UHS-II U3

  1. Notebook

Pokud cestovatel necvaká příliš zuřivě, vystačí pro zálohu ponechat fotografie na kartě a zároveň v notebooku. S těmi je možné rovnou pracovat, upravovat a posílat dále, aniž by byla ohrožena data na původní SD kartě. Toto řešení spoléhá na to, že je karta dostatečně veliká a majitel notebooku pamatuje i na dostatečný prostor v notebooku. Většina notebooků dnes používá standard M.2 a pro rozšíření stačí přibaleným software zazálohovat systém i data a přenést je na nový disk. 

— ADATA SX8200 480GB

  1. Externí disk

Pokud v notebooku není dostatek místa pro uložení tolika fotografií, případně má majitel fotoaparátu malou SD kartu, je stále třeba mít data na dvou místech. V tom případě je ideální odsypat fotografie z karty do počítače a zároveň zálohovat na externí disk. Dnešní kapacity externích pevných disků nabízejí v přenosné formě 2.5“ až 5TB dat, což je opravdu dost i na velké fotoexpedice. Například disk ADATA HV300 je nejtenší 2.5” 2TB disk na trhu s výškou pouze 10,3mm. 

— ADATA HV300 2TB 

  1. Externí SSD

Desítky gigabajtů není problém uložit téměř kamkoli, ale problém je doba, kterou si tato operace vyžádá. Nahrání a zálohování může trvat déle, než je uživatel ochoten akceptovat a raději zálohu odloží. Navíc jsou mechanické disky poměrně velké a při manipulaci hrozí i přes všechny ochranné systémy ztráta dat. Rychlý a kompaktní SSD disk, který se všude vejde a přitom dokáže přenášet data rychlostmi kolem 550MB/s je ideálním řešením. Například disk ADATA SE730H nabízí nejen voděodolné provedení, ale i konektor USB-C, díky kterému jej lze využít nejen s notebooky, ale i mobilními telefony s tímto konektorem.

— ADATA SE730H

  1. kombinace možnosti výše

Data umístěná na více místech najednou je nejlepší možná záloha. Každý disk muže selhat, každou kartu lze snadno ztratit a každý notebook muže být napaden škodným software. Mít data na notebooku, externím disku a zároveň na SD kartě je pro klid duše dobrým řešením. Doporučujeme tedy využít minimálně dvou, spíše tří míst, kde jsou data uložena. Při dnešních cenách úložných zařízení je zálohování velmi dostupné a pomůže zachovat zážitky z cest na pozdější dobu.

Přejeme Vám hezkou dovolenou!