Technika do školy

  • Řada škol poskytuje svým žákům a studentům možnost používat ve vyučovacím procesu techniku a technologie
  • V některých případech poskytují školy i připojení k internetu prostřednictvím Wi-Fi

Žáci a studenti mohou využívat v případě podpory školy v rámci vyučovacího procesu notebooky, tablety či jiné přístroje. Jaká technika je pro školní procesy vhodná a jaká naopak ne? Jaká je budoucnost používání technologií ve školách?

Sat_C55-A_Prod_Full_white_07 Sat_C55-A_Prod_Full_silver_05 ExcitePure_Bla_Prod_Full_Beauty_21 ExcitePure_Prod_Full_05 Touch_Lux_black_EN EN_623(Touch_Lux)_Front_WhiteDSC_7835u2 DSC_7842u DSC_7875uDSC_7813u2

„Doba pokročila a musíme si přiznat, že technika do škol již pronikla, proniká a bude pronikat. Všichni víme, že není samospasitelná, ale rozhodně může v dnešní době našim studentům usnadnit přístup k informacím a navíc je velmi baví. Možná , že se znovu po delší odmlce objeví  poznámky „Čte si při vyučování pod lavicí“ – pouze knihy nahradí elektronické čtečky“, říká aktuálně k použití techniky ve škole Mgr.Bohumil Kettner, ředitel FZŠ PedF UK na Praze 7.

 

Notebook do školy

Školní použití jakékoli techniky má svá specifika. Ta zahrnují především dobrou výdrž na baterie. Je téměř nemyslitelné, že se polovina třídy připojí se svými přístroji do školních zásuvek. Proto by notebook do školy měl vydržet alespoň 4 hodiny na baterie. Nepředpokládáme přitom, že na něm poběží graficky náročné aplikace, jako jsou hry, které mají vliv na zvýšenou spotřebu energie.

Dalším požadavkem na školní notebook je hmotnost. Mezi školní notebooky nepočítáme většinou moderní a velmi lehké ultrabooky, které svou cenou překračují hranici 20 000 Kč. Přesto by notebook do školy, který nosí student během celého dne na rameni nebo na zádech, neměl přesáhnout hranici 2,5 kg.

Poslední klíčový parametr je již zmíněná cena. Škola je jak z hlediska nebezpečí zničení či poškození, tak i z podhledu možného odcizení vysoce rizikové prostředí. Proto by notebook do školy neměl zasáhnout nepřiměřeně rodinný rozpočet. Zároveň však nemůžeme pro plnohodnotné školní využití doporučit pro nedostatek výkonu malé „netbooky“. Ty mají mnohdy problém s rychlým startem a dostatečně svižným chodem kancelářských aplikací. Jako rozumný kompromis mezi výkonem a cenou lze považovat hranici 10 000 Kč, což je cena odpovídající dobrým chytrým telefonům.

Příkladem takového notebooku může být Toshiba Satellite C855-22P, která je v maloobchodním prodeji momentálně k dispozici kolem 9 600 Kč. Aktuálně se na tento notebook (stejně jako na všechny notebooky a televize Toshiba) navíc vztahuje mimořádná „záruka bez hranic“, která zahrnuje dokonce i náhradu notebooku v případě jeho odcizení nebo neúmyslného fyzického poškození. Tato záruka se právě v případě školních notebooků může prokázat jako neocenitelná.

 

Školní tablet

Alternativou používání notebooku ve škole jsou tablety. Ty nabízejí kvalitní zobrazení obsahu, jsou lehčí a často i odolnější. Poskytují dostatek komfortu pro hledání na internetu a pro prohlížení a čtení všech dostupných výukových materiálů. Jejich omezení spočívá v pomalém psaní poznámek. Softwarová klávesnice zobrazená na displeji tabletu neposkytuje pro psaní dostatečný komfort. Výhodou malého, lehkého a tenkého tabletu naopak je možnost prohlížení všech formátů elektronických dokumentů včetně elektronických knih.

Nutno říci, že kvalitní tablet není svou cenou příliš pod cenou notebooků. Z nejlevnějších modelů současného trhu s operačním systémem Android, který umožňuje instalaci obrovského množství aplikací, můžeme doporučit například malý 7“ tablet kombinovaný se čtečkou elektronických knih PocketBook SurfPad (přibližně 2000 Kč). Z vyšší kategorie potom výkonný tablet Toshiba Excite Pure, jehož cena se pohybuje se čtyřjádrovým procesorem kolem 7 600 Kč.

 

Čtečka elektronických knih

Na první poslech možná hloupost, na ten druhý logická volba. Pravdou je, že do čtečky si student mnoho vlastních poznámek neudělá. Dobrá čtečka elektronických knih ale umožňuje zobrazení dostupných knih i dokumentů v mnoha formátech. Díky použité technologii elektronického papíru, který odebírá energii z baterie pouze ve chvíli, kdy „otáčíte stránku“, se studentovi nestane, že mu v rozhodující chvíli dojde baterka. Elektronické čtečky vydrží na jedno nabití zobrazení až 8 000 stran. U elektronické čtečky na druhou stranu příliš nehrozí, že bude student rozptýlen hrou nebo vyřizováním e-mailů.

Řada vysokých škol u nás dokonce zvažuje využití elektronických čteček jako standardu ve výukovém procesu. V rámci toho předpokládá převedení výukových materiálů do podoby elektronických knih.

Z elektronických čteček vhodných pro školní využití můžeme vyzdvihnout produkty PocketBook, které si ze všech značek dobře poradí s největším počtem různých formátů, kromě všech dostupných formátů určených primárně pro elektronické knihy zvládnou dobře dokumenty PDF, DOC nebo TXT. Pro použití ve škole bychom volili základní čtečku s displejem o velikosti 6“ PocketBook Basic New (2 000 Kč) nebo pak přístroj s pohodlnějším dotykovým ovládáním a možností nasvícení pro večerní učení PocketBook Touch Lux, která je v prodeji ale už za přibližně 3 800 Kč.