Čtečky elektronických knih a způsob jejich ovládání

Snad každý již aspoň vzdáleně slyšel něco o čtečkách elektronických knih. Méně lidí si však mělo možnost na čtečce reálně přečíst knihu. Čtečky, které obecně zažívají v letošním roce obrovský boom (podle některých odhadů by se jich v letošním roce mělo prodat jen v ČR přibližně 100 000 kusů), označují někteří lidé za těžko ovladatelné. Ale ruku na srdce – nepovažovali jsme před „nedávnou dobou“ za složité počítače, chytré mobilní telefony nebo nové chytré televizory? Na trhu je zkrátka pro mnohé nový druh zařízení a proto, abychom se s ním dokázali sžít, potřebujeme získat první praktické zkušenosti.

Tlačítka
Naprostá většina elektronických čteček se ovládá jen několika málo tlačítky, které zajišťují kompletní potřeby od nákupu a stažení knihy až po její čtení. Pokud potřebujete psát text (hledání konkrétní knížky, název internetové stránky, registrace na webovém portálu nebo třeba psaní emailu), máte k dispozici virtuální klávesnici podobnou té na vašem chytrém telefonu nebo tabletu. Pokud však nemáte čtečku s dotykovým displejem, počítejte s tím, že budete každý znak vkládat tak, že k němu doklikáte pomocí šipek. To je pro nalezení a stáhnutí knihy či potřebu nastavení RSS dostačující, pro delší psaní však značně nepohodlné. Nicméně koncept čtečky nepředpokládá, že na čtečce budete psát vlastní knihy.

Dotykové obrazovky
Pro náročnější uživatele jsou k dispozici čtečky s dotykovým ovládáním. To je řešeno buď klasickým dotykem prstů (například PocketBook Touch), nebo s použitím magnetického pera, které je zasunuto do těla čtečky (PocketBook Pro 912). Dotykové displeje čteček s elektronickým papírem nejsou na ovládání zdaleka tak komfortní jako dotykové displeje moderních tabletů nebo telefonů s LCD displejem, nicméně pro daný účel jsou dostačující a praktické. Někteří uživatelé však jsou k dotykovým displejům skeptičtí, protože se jim stává, že si nechtěným dotykem otočí stránku nebo spustí jinou akci.

Klávesnice
Na trhu najdete i čtečky s integrovanou klávesnicí. I toto řešení má svá pro a proti. Klávesnice značně usnadňuje ovládání, nicméně zabírá relativně velký prostor, kvůli kterému je displej pro čtení menší.