Indian Motorcycle oslavuje konec éry dominance ve flattrackovém závodění

Nová pravidla závodů American Flat Track povolují pouze sériové motory, což činí FTR750 nevyhovujícím

Vítězný závodní motocykl Indian FTR750 za sebou zanechává nebývalý odkaz, včetně sedmi titulů v kategorii SuperTwins a více než 100 vítězství ve 135 závodech

V roce 2016 Indian Motorcycle představilo FTR750, závodní flattrackový stroj, který byl navržen tak, aby značku vrátil zpět do profesionálního závodění po 60leté přestávce. Během své osmé sezóny soutěžení se Indian FTR750 etablovalo jako nejdominantnější závodní motocykl v historii tohoto sportu.

„Závodění je od roku 1901 základem DNA značky Indian Motorcycle,“ říká Gary Gray, viceprezident pro závody a servis společnosti Indian Motorcycle. „Od našich zakladatelů Hendeeho a Hedstroma, kteří se účastnili vytrvalostních závodů na počátku devadesátých let minulého století, až po dominantní Wrecking Crew z konce čtyřicátých let, Indian Motorcycle vyhrávalo závody. Model FTR750 byl strojem, který obnovil závodního ducha značky a vrátil jí dominantní pozici.“

Od svého uvedení FTR750 nejen obnovilo slavnou tradici původního týmu Indian Wrecking Crew, ale také zásadně ovlivnilo celou flattrackovou scénu. Rychle si získalo pověst nejdominantnějšího stroje v celém šampionátu AFT. S pouhými třemi závody do konce sezóny 2024 má FTR750 úspěšnost 75 %, když zvítězilo v 101 ze 135 závodů. Získalo celkem 286 umístění na stupních vítězů ve 129 závodech, což znamená, že se v 96 % případů umístilo na pódiu. FTR750 také drží perfektní šampionátový rekord, protože od roku 2017 vyhrálo všechny hlavní tituly ve své kategorii.

„Měl jsem to štěstí, že jsem na této cestě s Indian Motorcycle od prvního dne,“ říká úřadující šampion American Flat Track SuperTwins Jared Mees. „Závodění na FTR750 pro mě bylo neuvěřitelnou zkušeností, protože jsem za celou dobu svého závodění nezažil motorku, jako je FTR750. Za posledních osm let jsme dosáhli obrovských úspěchů a bylo mi opravdovou ctí být součástí Indian Wrecking Crew.“

Mees se významně podílel na úspěchu modelu FTR750. Kromě toho, že je od roku 2017 hrdým továrním jezdcem společnosti Indian Motorcycle, sehrál Mees neocenitelnou roli při vývoji modelu FTR750, jelikož poskytoval zpětnou vazbu a poznatky inženýrům společnosti Indian Motorcycle a společnosti S&S Cycle, která vyvinula podvozek. V sedle FTR750 si Mees zajistil pět mistrovských titulů. S šestibodovým náskokem v pořadí třídy SuperTwins a třemi zbývajícími závody chce Mees završit perfektní bilanci modelu FTR750 a zajistit si nový historický rekord v podobě deseti mistrovských titulů v kariéře.

Kromě továrních aktivit je společnost Indian Motorcycle velkým podporovatelem soukromých týmů, kterým vyplatila více než 4 000 000 dolarů.

Od roku 2017 se v sedle motocyklu Indian FTR750 představilo 45 legendárních jezdců, jmenovitě: