Papírovou knihu, nebo čtečku? Po čem sáhnete vy?

Rozhlédněte se v dopravních prostředcích po lidech. Dříve jsme vídali cestující, kteří četli papírovou knihu. Dnes vidíme v jejich rukou čím dál více čtečky elektronických knih. Kterou variantu volíte vy, máte raději knihu nebo čtečku? A jaké jsou zásadní rozdíly a výhody obou variant?

Klasická kniha navozuje bezesporu jedinečnou atmosféru. Voní a při listování máte výjimečný pocit. Aby ne, vždyť knihy provází naši historii už bezmála 600 let. Počátky rozšíření knih spadají na přelom let 1447 a 1448 a spojujeme je s osobou Johanna Gutenberga. I když v poslední době převažuje pasivní trávení volného času s využitím moderních technologií, mnozí z nás si život bez knih nedokáží představit. Nyní však máme možnost skloubit pohodu a zážitek ze čtení s elektronickými hračkami.

DSC_7731us DSC_7740us DSC_7752us DSC_7753us DSC_7775us DSC_7788us

Dokument ke stažení

Kniha, ale i čtečka má své kouzlo

Čtečky elektronických knih přinesly nové možnosti při využití technologií ke čtení. Jednoduše řečeno, čtečky vyvolávají u čtenáře díky speciální technologii displeje velmi podobný dojem jako při čtení skutečné knihy, jsou šetrné pro oči a jejich baterie umožňuje zpravidla až jeden měsíc intenzivního každodenního čtení.

Papírová kniha má své kouzlo i patinu a většina milovníků knih po ní jednoznačně sáhne večer v křesle „u krbu“. Na druhou stranu má čtečka obrovské výhody na cestách. Jen si představte ten rozdíl, jestli do kufru zabalíte 5 kg knih nebo jednu čtečku o váze několika dekagramů. Anebo nosíte celý den v kabelce Padesát odstínů šedi nebo jednu čtečku, ve které máte všechny díly. Zkrátka, pokud jedete na dovolenou nebo i jen přejíždíte město hromadnou dopravou, čtečka má nesporné výhody. Můžete do ní jednoduše uložit celou knihovnu a tu mít neustále v kapse. Nemusíte se bát, že se vám v kabelce nebo tašce zničí vazba a ohnou listy knihy. A navíc, během několika vteřin najdete například úsek knihy, ve kterém je zmíněno určité slovo.

Díky zmíněným výhodám najdou čtečky knih určitě brzy uplatnění i v procesu výuky. Vždyť kolik váží aktovka vašeho školáka? A kolik by mohla vážit, kdyby v ní byly jen sešity a čtečka. Přitom stačí tak málo – převést učebnice do elektronické podoby, kterou umí čtečka přečíst.

Pozor však, nepleťte si čtečku s tabletem. Tablet je určen k hraní, procházení internetu nebo práci s e-mailem a dokumenty. Také si na něm přečtete elektronickou knihu, ale bez většiny výhod uvedených výše. Pokud vybíráte čtečku, sáhněte po některé z osvědčených značek. Nejrozšířenější je u nás Kindle a aktuálně vzrůstá obliba čteček PocketBook, které si poradí s největším počtem formátů elektronických knih a dokumentů.